Kur veda klausimas?

Kiek esi susimąstęs apie klausimo galią? Ji priklauso nuo formuluotės, atsakingai parinkti žodžiai, užduodami tinkamu metu. Apie tai giliau susimąsčiau, kai pradėjau mokytis koučingą. Nuo tada klausimas man įgavo kitokį svorį ir atspalvį. Daug atsakingiau jį užduodu bet kokioje situacijoje.

Beveik visada reikėtų vengti uždarų klausimų, kurie niekur neveda, o turi tik du atsakymus: „taip” arba „ne”. Visi šie klausimai prasideda „ar”. „Ar” galima užduoti stiprius, akivaizdžius klausimus, pvz., „ar draugas tikrai visada tavęs nesupranta?” (darau prielaidą, kad absoliuti sąvoka „visada” yra neįmanoma ir kažkada žmogus buvo kito suprastas). „Ar gali pakeisti draugą?”.

Geriau vengti klausimų, prasidedančių „kodėl”, nes jie priverčia mus teisintis ir kažką įrodyti. Geresnė formuluotė būtų „kas tau svarbu?”, „kaip tai pakeičia tavo gyvenimą?”, „ką nori pasiekti taip darydamas?” – tada žmogus gali įvardyti savo motyvus.

Venki klausimų, kurie parodo tavo nusistatymą ir nepasitenkinimą, vietoj „kada nustosi vėluoti?” gali išsakyti savo emociją, kaip jautiesi laukdamas žmogaus, ir paklausti, pvz., „kaip manai, kas padėtų tau ateiti laiku?”.

Klausimas turi paskatinti mąstyti, jis turi vesti į priekį. Pvz., „kaip nori reaguoti?”, „ką gali padaryti dėl to?”, „kokius pasirinkimus turi?”, „kaip dar gali žvelgti į situaciją?”.

Kartais galime užduoti klausimus, kur žmogus kažką turi įvertinti nuo 1 iki 10 balų skalėje, pvz., „kiek esi vertas aukštesnių pareigų?”. Jei žmogus yra atviras sau ir nuoširdžiai atsako į tokius klausimus, kiek pats tiki, kaip pats save vertina ir pan., tada gali paaiškėti jo pačio ribojimai, galbūt žmogaus vidinis kritikas jam pačiam kenkia. „Kokia buvusi patirtis suformavo tavo tokį vertinimą?”.

Už kiekvieno klausimo, atsakymo slypi tam tikra emocija, jausmas, poreikis, vertybė. Klausimas turi skatinti stiprius jausmus, pvz., „kai tai turi, ką tau tai duoda?”. Klausimai veda prie žmogaus tiesų, kuo jis tiki, ko jis nori, kas jam svarbu, klausimai veda prie pokyčio.

Bet kokiu atveju klausimas turi būti asmeniškas, organiškas, suformuluotas įsiklausant, ką žmogus sako, pastebint, kaip jis jaučiasi. Juk siekiame vienas kitą suprasti.

Laukiu Tavo atsiliepimo:)

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *