Atsisakyti vertinimų, būti naujoko protu

Vertinimai, nuostatos, išankstinė nuomonė – juk lengva automatiškai reaguoti į situacijas, žmones, daiktus. Kiek save pagavai, kad „nurašai” žmogų, nes nepatinka jo draugai, arba užima žemas pareigas, dirba neprestižinį darbą, ar atvažiuoja į pasimatymą su senu automobiliu. Kiek save pagavai, kad nepatiks kito išrinktas restoranas, filmas, gamtos kampelis pasibūti, nors dar net nenuvykai.

Mūsų išankstines nuostatas suformavo praeities įvykiai, mūsų patirtis, aplinkiniai žmonės ir kt. Jei vieną kartą nepatiko, darome prielaidą, kad nepatiks ir kitą kartą. Jei aplinkiniai žmonės vertina žmogų pagal jo darbą, daiktus, automatiniu režimu lengva taip pat galvoti ir mums. Lengva daryti prielaidą, kad mama dažniau rūpinasi buitimi ir vaikais nei vyras; arba žmogus laisvalaikiu užsiimantis menais, turbūt dirba kūrybišką darbą, yra išsiblaškęs ir nekonkretus, (ir kitos visuomenės tiesos).

Bet ar tikrai taip ir būna? Tikrai prisimintum pavyzdžių, kai vieną kartą tave žmogus nuvylė, bet kitą kartą analogiškoje situacijoje nudžiugino. Ar nebuvo taip, jog turėjai įdomų pokalbį su žmogumi, į kurį iš pradžių žiūrėjai skeptiškai.

Taip pat atkreipiu dėmesį, kad abstraktus kalbėjimas, kaip „visada”, „niekada”, žodžiu, viskas arba nieko – yra netiesa 🙂 kaip sakiniai „Tu niekada neišplauni indų” – argi? „Aš visada viską sugadinu” – nu jau.

O kad visada sugebėtume priimti naujus žmones, naujas situacijas, naujus įvykius be išankstinio nusistatymo, su vadinamu „naujoko protu”. Aš priimu situaciją tokia, kokia ji yra, žiūriu, ką man parodys, nes aš nieko nežinau ir nesprendžiu už kitą, tiesiog priimu, kas vyksta dabar, be jokių spėjimų, projekcijų, ateities įžvalgų ar praeities prieskonių.

Kiek Tau yra lengva pasitikti su naujoko protu?

ps. nuotraukoje yra tas pats žmogus, kiek sukelia skirtingus vertinimus?

Keli komentarai

 1. Justinas 2020/11/22 į 17:44

  O kaip pačiai sekasi į viską žiūrėti „Naujoko protu”? 🙂

  Atsakyti
  1. ciur - Tinklalapio autorius 2021/02/01 į 12:38

   mokausi:) viskas procese. Kažkuriose temose sekasi geriau, kažkada prigaunu save:)

   Atsakyti

Laukiu Tavo atsiliepimo:)

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *